КОМЕНТАР КЪМ НАРЕДБАТА ЗА ЧАСТНО СКЛАДИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОДУКТИ
Наредбата е издадена от Министерство на земеделието и продоволствието, на основание чл.33, ал.3 от Закона за прилагане на общите организации на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз. Изпълнението й е възложено на изпълнителния директор на Разплащателната агенция.
Урежда се редът за извършване на частно складиране на продукти от животински произход, а именно на месни продукти - кланични трупове, половинки и разфасовки от говеда, овце, кози и свине, както и на млечни продукти - солено и обезсолено масло, дълготрайни сирена и сирена, които се произвеждат от овче и/или козе мляко и изискват най-малко 6 месеца период на зреене. Частното складиране на гореизброените продукти се извършва съгласно европейското законодателство.
Заявления за складиране на месни продукти могат да подават физически и юридически лица, които са извършвали дейност в областта на животновъдството, производството и търговията с месо и месни продукти най-малко 12 месеца преди подаването на заявлението и разполагат със собствени или наети складове, които отговарят на изискванията на европейското законодателство относно специфичните хигиенни правила за храните от животински произход.
Заявления за складиране на млечни продукти могат да подават производители, чиито предприятия са одобрени съгласно чл. 30 от Закона за прилагане на общите организации на пазарите на Европейския съюз (ЗПООПЗПЕС), както и търговци на млечни продукти, произведени в предприятия, одобрени съгласно чл. 30 от същия закон.
Когато заявителят наема складове за съхранение на продуктите, в договора между заявителя и собственика на складовете трябва да бъде включено задължение за съхранение на продуктите по начин, гарантиращ запазването им в състояние, отговарящо на изискванията на регламентите на ЕС.
Заявленията за частно складиране се подават в Разплащателната агенция и трябва да съдържат данни за наименованието и адреса на заявителя, както и описание на количество на продукта, който ще се складира и продължителността на складирането. Заявителят е длъжен да внесе гаранция в случаите, когато се изисква такава и да заяви нейния размер. Посочва се и номера на банковата сметка, по която ще се извърши плащане на помощта за частно складиране.
Към заявлението се прилагат още: декларация, с която заявителят се задължава да складира само продукти, които отговарят на законовите изисквания, както и удостоверение за актуално състояние; документ, удостоверяващ регистрация за данък върху добавената стойност - при складиране на телешко и говеждо месо; декларация, че продуктите са произведени на територията на Европейския съюз; документ, доказващ собствеността върху продуктите; документи за удостоверяващи качеството на продуктите; документ, удостоверяващ влизането на продукта на склад и датата на производство - при складиране на млечни продукти.
Разплащателната агенция извършва проверка на подадените заявления. Когато се установи, че заявителят е представил всички необходими данни и документи, се определя размера на помощта.
Това става по два начина - съгласно регламент, приет от Европейската комисия, при което Разплащателната агенция сключва със заявителя договор за частно складиране и чрез търг, обявен с регламент на Европейската комисия. Във втория случай Разплащателната агенция изпраща офертите на Европейската комисия, без да разкрива самоличността на заявителите.
Наредбата не предвижда ред за обжалване при отхвърляне на подадено заявление. В този случай се предвижда само задължение за Разплащателната агенция да уведоми писмено заявителя в срок до 5 работни дни от получаването на заявлението.
Освен документна проверка при подаване на заявлението за складиране, в Наредбата е предвидено Разплащателната агенция да извършва и проверки на място, относно изпълнението на сроковете за съхранение, начина на съхранение и количеството съхранявани продукти, посочени в договора за частно складиране и регламентите на ЕС.
Габриела Цанева
|